W gimnazjum nr 1 w piątek odbyły się zajęcia edukacyjne dla uczniów przeprowadzone przez funkcjonariuszy Izby Celnej w Warszawie. Warsztaty te odbyły się w ramach realizacji projektu „Bezpieczeństwo w strefie Schengen - zwiększenie skuteczności działań funkcjonariuszy celnych z regionów Mazowsza i Pomorza Zachodniego w walce z przestępczością transgraniczną i zorganizowaną”.
Czytaj więcej na portalu gostynin.info
Fundusze na realizację tych zajęć przekazano dzięki tzw. funduszowi norweskiemu zajmującemu się udzielaniem bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein nowym członkom UE a więc także i Polsce. W zamian za pomoc finansową, Norwegia korzysta z dostępu do rynku wewnętrznego Unii Europejskiej. W tym przypadku projekt objął specjalnie wytypowanych 30 szkół województwa mazowieckiego.
W gronie tym znalazło się Gimnazjum im Księcia Mazowieckiego Siemowita IV. Dzięki temu około 240 uczniów mogło posłuchać opowieści pracowników odprawy celnej Portu Lotniczego Warszawa – Okęcie o swej pracy. Gimnazjaliści usłyszeli co to w ogóle jest cło, co podlega ocleniu, co można przewozić, w jakiej ilości i w jaki sposób. Pracownicy lotniska w sposób ciekawy opowiadali przypadki przewożenia niedozwolonych rzeczy czy nawet zwierząt. Uczniowie mogli posłuchać jak działa przestępczość zorganizowana a jednocześnie jakie są wykonywane przeciwdziałania wymierzone w nielegalny przemyt.
Na końcu każdy z uczniów otrzymał grę planszową „Chroń przyrodę z celnikami” ściśle związaną ze służbą celną. Zajęcia takie były ważną formą wypełniania luki w wiedzy uczniów gimnazjalnych na temat podróżowania i przewożenia rzeczy w samolocie. Jest to o tyle istotniejsze, gdy coraz więcej ludzi – podróżuje komunikacją lotniczą po całym świecie.