Etapy tworzenia gry planszowej i inne częste pytania związane z grami planszowymi

Jak przebiega proces tworzenia gry planszowej? Etapy tworzenia gry planszowej.

Tworzenie gry to wieloetapowy proces przebiega w następujących etapach:

Zbieranie wymagań i Pomysł

Zaczynamy od zebrania wymagań. Ustalamy jaki problem ma rozwiązać gra, grupę docelową do której ma trafić, poziom trudności, liczbę graczy i czas trwania rozgrywki. Poznajemy dokładnie specyfikę wyzwania na jakie ma odpowiedzieć gra. 
Na tym etapie przygotowujemy wstępną koncepcję działania gry (mechaniki), proponujemy pomysł na fabułę oraz zarys specyfikacji elementów gry.

Prototyp

Po akceptacji wstępnego pomysłu, przystępujemy do wykonania prototypu gry, który umożliwi sprawdzenie, czy gra działa tak, jak zakładaliśmy, i czy jest ciekawa i zabawna.
Na tym etapie przygotowujemy wstępne elementy gry, takie jak plansza, karty, pionki, kostki, żetony, itp. Nie muszą być one profesjonalnie wykonane, wystarczy, że będą spełniały swoją funkcję. Używamy papieru, kartonu, długopisów, nożyczek, kleju, taśmy, spinaczy, koralików, zapałek, monet, klocków Lego lub czegokolwiek innego, co jest pod ręką. 

Testowanie

Prototyp gry poddawany jest wielokrotnym testom, w wyniku których na bieżąco wprowadzane są modyfikacje i usprawnienia. To najtrudniejszy etap przygotowania gry, podczas którego testowane są podstawowe jej mechanizmy.
Na tym etapie sprawdzamy, czy gra jest zbalansowana, logiczna, zrozumiała, angażująca i satysfakcjonująca. Zbieramy opinie, uwagi, sugestie i krytykę od testerów. Obserwujemy, jak gracze zachowują się podczas gry, co im się podoba, a co nie, jakie mają emocje, problemy i pytania. Testowanie gry pozwala na wykrycie i poprawienie błędów, luk, nieścisłości i niedoskonałości w grze.

Grafika

Równocześnie z testowaniem gry nasi ilustratorzy i graficy pracują nad przygotowaniem warstwy wizualnej gry. Gra musi podobać się grupie docelowej, a ponadto jej zadaniem jest ułatwienie poznawania i zapamiętywania zasad gry i prowadzenie rozgrywki. Dlatego grafika jest również poddawana wielokrotnym testom i ocenie.

Przygotowanie do druku

Pozytywne zakończenie testów pozwala na przedstawienie ostatecznego kształtu gry, dopracowanie warstwy graficznej, opracowanie instrukcji oraz znalezienie najlepszego producenta, który wyprodukuje grę w atrakcyjnej cenie. W tamach tego etapu przygotowujemy również odpowiednie montaże produkcyjne zgodnie z wymaganiami procesu poligraficznego.

Produkcja

To etap, w którym kluczową rolę przejmują specjaliści od druku oraz wycinania, gięcia, oklejania (jednym słowem introligatorni).

Współpracujemy z polskimi i zagranicznymi drukarniami oraz producentami komponentów. Długoletnia współpraca pozwala nam dostarczać gry z wszelkimi rodzajami plansz, żetonów i pionków wysokiej jakości przy zachowaniu bardzo dobrych cen.

Dostawa i promocja

Oferujemy dostawę wyprodukowanych gier oraz promocję produktu m.in. na fanpage’u, stronie dedykowanej grze czy organizując konkursy w portalu społecznościowym. Każdorazowo dostosowujemy formę promocji do  realizowanego projektu z myślą o oczekiwanym przez Klienta efekcie .
Ile trwa tworzenie gry planszowej?

Tworzenie gry to wieloetapowy proces wymagający koordynacji pracy wielu osób. Trzeba zapewnić czas na testy mechaniki i opracowanie graficzne. Nasze najszybsze projekty zrealizowaliśmy w ciągu 1 miesiąca, ale w tych przypadkach wykorzystywaliśmy opracowane wcześniej mechaniki. Stworzenie gry od podstaw z projektem autorskiej mechaniki, składającej się z planszy, talii kart i kilkustronicowej instrukcji zazwyczaj trwa między 3 a 6 miesięcy.

Jaki jest minimalny nakład?

W zasadzie jesteśmy w stanie przygotować grę poczynając od 1 sztuki. Niestety jest to wówczas odpowiednio droższe. Często realizujemy zlecenia na 300, 500 czy 1000 sztuk. Według nas ekonomicznie dobrym nakładem jest 1000 sztuk. Wtedy opracowanie gry amortyzuje się w nakładzie, którego druk zyskuje rozsądne ceny.

Skąd mam wiedzieć, że gra spełni moje oczekiwania?

Zanim przystąpimy do opracowania mechaniki staramy się otrzymać odpowiedzi na szereg pytań dotyczących odbiorców gry czy zadań, jakie ma spełnić gra. Dopiero znając wymagania zaczynamy tworzyć grę. Ważne są też testy mechaniki, które przeprowadzamy na grupie docelowej oraz współpraca z Zamawiającym, który też otrzymuje prototyp i sprawdza, czy gra faktycznie spełnia jego oczekiwania.

Czy nie kupuję „kota w worku”?

Tworzonej gry nie można zobaczyć wcześniej niż po wydrukowaniu całego nakładu. Żeby mieć możliwie pełny obraz końcowego produktu, warto obejrzeć nasze gry. Możemy się spotkać, zagrać lub wysłać przykładowe gry.

Czy można przedstawić skomplikowany proces za pomocą gry?

Tak, jest to możliwe. Jednym z wyzwań była mechanika gry odzwierciedlająca działalność firmy biotechnologicznej.  Zobacz szczegóły opisu tego projektu

Czy gra będzie odpowiednia dla naszych odbiorców?

Żeby mieć pewność, że gra jest odpowiednia dla grupy docelowej testujemy ją kilkakrotnie w odpowiedniej grupie.

Czy da się dostosować grę do warunków szkolnych?

Tak, jak najbardziej możemy dostosować grę do warunków i programów szkolnych. Zobacz nasze projekty Ekonomistrz oraz Przedsiębiorczość na planszy.

Czy gra będzie ciekawa i wciągająca?

Dokładamy wszelkich starań, żeby nasze gry były wciągające. Dla najmłodszych tworzymy dynamiczne mechaniki, a dla starszych takie, które wymagają myślenia i w których zwycięstwo zależy od przyjętej strategii.

Jakie są najczęstsze wyzwania na etapie realizacji gry?

Przełożenie skomplikowanych procesów na realia gry planszowej oraz napisanie prostej instrukcji.

Jakie problemy pojawiają się najczęściej podczas opracowywania gry?

Realizacja gry łączy się zazwyczaj z dodatkowym obowiązkiem po stronie Zamawiającego, co czasem rodzi problemy niewystarczającej ilości czasu na akceptację kolejnych etapów realizacji zamówienia.